logo
Google Analytics 4 (GA4)

Zaměřte se na výkon a neinvestujte zbytečně!

Oslovte zákazníky, které dovedete k úspěšným konverzím.

Chci 30 minut konzultovat online zdarma

7 největších chyb v PPC kampaních

Optimalizovaný-Web.cz / Blog / 7 největších chyb v PPC kampaních

Jaké jsou největší chyby, kterých se můžete dopustit v PPC kampaních v Google Ads (dříve Google AdWords) a v Skliku?

Největší chyby v PPC systémech, kterých se můžete dopustit, často pramení z využití automatického nastavení s přednastavenými funkcemi bez hlubších úvah a bez pokročilejší práce s klíčovými slovy. Využívejte automatické nastavení pouze v případech, kdy to má smysl.

Pokud to však jen jde a máte chvíli čas, zkuste si s PPC kampaněmi více pohrát a vyladit je k maximální efektivitě.

 

1. Nepropojený Google Ads (dříve Google AdWords) s Google Analytics a neaktivované automatické značkování URL v Skliku

Základem všeho je kvalitně měřit PPC kampaně. Bez měření je to spíše o náhodě a optimalizace PPC kampaní je spíše souhrou vašich pocitů, dojmů a náhod. Čili než spustíte své PPC kampaně, ověřte si, jestli máte aktivované propojení Google Ads (dříve AdWords) s Google Analytics s automatickým značkováním a zda v Skliku máte také aktivní automatické značkování URL (tzv. auto-tagging).

Díky propojení a automatickému značkování se vám budou data o PPC kampaních propisovat do Google Analytics. Můžete pak kampaně lépe vyhodnocovat a optimalizovat.

2. Vyhledávací síť s optimalizovanou obsahovou sítí

Pokud máte u vaší kampaně zvolený typ kampaně „Vyhledávací síť s optimalizovanou obsahovou sítí“, tak můžete neefektivně čerpat váš rozpočet, protože inzerce na klíčová slova ve vyhledávací síti je často dražší než inzerce v obsahové síti. Často pak zbytečně přeplácíte za obsahovou síť, kde můžete nabídnout nižší cenu za proklik.

Vhodnější je rozdělit jednu kampaň na dvě samostatné kampaně, každou pro jinou síť. Jednu kampaň budete mít pro vyhledávací síť a druhou pro obsahovou síť. Můžete pak využít více optimalizačních metod a efektivněji spravovat nastavení PPC kampaní, cílení, umístění i lépe upravovat svou nabídku za proklik dle vašich obchodních cílů.

3. Používání pouze volné shody u klíčových slov

Volná shoda je fajn, pokud chcete cílit na všelijaké kombinace klíčových slov. Popřípadě pokud zatím nemáte konkrétní představu o klíčových slovech. Ale je vhodné zařadit do kampaní i další typy shod. Volná shoda bývá totiž nejdražší a nejméne relevantní.

Ideální je pracovat co nejvíce s přesnou a frázovou shodou. Tím zajistíte, že se vaše reklama spustí na konkrétnější klíčová slova a nebudete plýtvat s rozpočtem na méně relevantní varianty z volné shody.

4. Jedno klíčové slovo ve třech shodách v reklamní sestavě bez další optimalizace

Velmi často se stává, že máte v reklamních sestavách v PPC kampaních pouze jedno klíčové slovo ve třech shodách (volná, frázová a přesná shoda). Přičemž volná a frázová shoda vám odchytává další kombinace klíčových slov (tzv. longtaily) a s nimi již dlouhodoběji nikdo více nepracuje. Někteří správci PPC kampaní používají toto nastavení při spouštění nových PPC kampaní, ale pak už se nevěnují důsledněji další optimalizaci.

Je vhodné optimalizovat PPC kampaně tak, že vytvoříte další reklamní sestavy z kombinací blízkých longtailových frází, které vám odchytila volná a frázová shoda. Nenechejte kampaně „žít svým životem“ bez další optimalizace a bez průběžné práce s klíčovými slovy!

5. Výchozí maximální cena za proklik (Max. CPC) u všech klíčových slov

Leniví optimalizátoři a správci PPC kampaní si snaží zjednodušovat práci tím, že u všech klíčových slov nastaví výchozí maximální cenu za proklik (Max. CPC). Tato výchozí maximální cena za proklik se přebírá z nastavení reklamní sestavy. Každé slovo má pro vás jinou hodnotu a soutěží se za jinou cenu. Neplaťte proto více než musíte!

Měli byste se snažit pro každé klíčové slovo připravit pokud možno samostatnou nabídku maximální CPC. Vycházejte z hledanosti, konkurenčnosti, pozic klíčových slov v PPC aukcích, a zejména z vašich obchodních cílů. Zjistěte také, zda dané klíčové slovo získává konverze a zda má pro vás tedy vyšší hodnotu a zda jste ochotni za něj více připlatit s vidinou zisku více konverzí.

6. Zapomínání na vylučující klíčová slova (tzv. negativní klíčová slova)

Ne všechna klíčová slova jsou pro vás relevantní. Vemte si například situaci, kdy prodáváte ledničky, myčky, pračky a sušičky. V tu chvíli je pro vás relevantní klíčové slovo „Lednice“.

Pokud však slovo „Lednice“ necháte spuštěné i ve volné shodě, pak se vaše reklama může spustit i na dotaz „zámek Lednice“. To je pro vás nežádoucí, protože nenabízíte žádný produkt či službu pro turisty.

Použijte proto „vylučující klíčová slova“ a zamezte spuštění reklam na dotazy, které nejsou pro vás relevantní. Ušetřete vaší peněžence a „nevyhazujte peníze z okna“!

7. Minimální nebo žádná práce s vyhledávacími dotazy a longtaily

Vyhledávací dotazy jsou reálné dotazy, které zadávají návštěvníci vyhledávačů do Fulltextového řádku. Podívejte se do přehledu „vyhledávacích dotazů“ v Google Ads (dříve AdWords) a v Skliku, a najděte zajímavé kombinace (longtailové fráze), které jsou pro vás relevantní. Přidejte je do klíčových slov. Poté každému nově přidanému slovu nastavte individuální nabídku ceny za proklik.

Longtailové fráze mají tu výhodu, že jsou méně konkurenční. Proto jim můžete nastavit nižší cenu za proklik než u obecných frází. Jsou méně hledané, ale někdy i více konverzní.


Datum poslední aktualizace: 25. 11. 2018 22:56:50
Štítky: Google AdWords - PPC - Sklik - Google Ads

8 důvodů proč konzultovat právě s námi:

  • Patříme mezi Google Partners.
  • Jsme držiteli Sklik.cz ověření a Zboží.cz ověření.
  • Oba jsme na volné noze, nejsme agentura.
  • Jednáme a konzultujeme každý za sebe.
  • Jsme transparentní.
  • Vše měříme a vyhodnocujeme.
  • Dáváme doporučení na základě „tvrdých dat“.
  • Můžete nám kdykoliv zavolat s vašim dotazem.

Certifikace Google Analytics

Certifikace Google AdWords

Sklik.cz ověření

Zboží.cz ověření

Chcete odebírat novinky?

Přihlášením k newsletteru souhlasím s obchodními podmínkami.
Výše poskytnuté údaje budou zpracovány dle Zásad zpracování osobních údajů.

 

Copyright 2023 © Optimalizovaný-Web.cz